
Прочетен: 3280 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 26.02.2015 16:00


КАКВО СТАВА В БЪЛГАРИЯ
Това не е мой авторски текст. Това са 78 и 79 глава от „Котешка люлка” на Кърт Вонигът. Чел съм книгата преди 40 и кусур години, но не съм я забравил. Многократно съм я цитирал.
Прочететя и вие. Там ще видите много неща, които са се сучили и на нас всички. Защото ние все още живеем в една страна, където властта и опозицията са много близки приятели, но за да могат да вярват на властта привидно се разделят и започват сериозна експлоатация на народонаселението. Това е най-лесния и сигурен начин да контролираш изцяло събитията и да си на власт винаги, независимо от властта.
Четете и сравнявайте!
"...— Когато преди години Боконон и Маккейб взеха властта в тая нещастна страна — обясни Джулиън Касъл, — те изхвърлиха свещениците. След това Боконон с цинична лекота създаде нова религия.
— Знам.
— Когато стана ясно, че нито някое правителство, нито икономическите реформи ще направят хората по-малко нещастни, религията се оказа единственият реален инструмент на надеждата. Истината бе враг на народа, защото бе ужасна. И Боконон посвети живота си на това да снабдява хората с все по-сполучливи лъжи.
— И как е станало, та са го обявили извън закона?
— Той сам си го измисли. Поиска от Маккейб да забрани религията му, а него самия — да постави извън закона, за да придаде на религиозния живот на хората повече жар и повече усърдие. Между другото той написа стихотворение на тази тема.
И Касъл издекламира следното стихотворение, което не е включено в „Книгите на Боконон“:
И казах „довиждане“ на властта,
като й обясних защо:
истински добрата религия
е особена форма на предателство.
— Боконон предложи да се въведе и куката, най-подходящото за бокононистите наказание. Беше видял такава кука в стаята на ужасите в музея на Мадам Тюсо. — Касъл подмигна зловещо. — За колорит.
— Много хора ли умряха на куката?
— Отначало не, съвсем не. Отначало всичко беше само на думи. Хитро разпространяваха слухове за екзекуции, но никой не познаваше хора, екзекутирани на куката. Маккейб си прекарваше времето чудесно, в кръвожадни заплахи срещу бокононистите — а бокононисти бяха всички.
Самият Боконон пък се оттегли в едно уютно кътче в джунглата, за да пише и се моли всеки ден, и да яде вкусните неща, които носеха учениците му.
Маккейб имаше обичай да организира безработните — или, иначе казано, всички хора на острова, — за да преследват Боконон. Големи преследвания падаха. Горе-долу на шест месеца Маккейб триумфално оповестяваше, че Боконон е обграден от стоманен обръч, който безмилостно се затяга около шията му.
След това водачите на този безмилостен обръч тичаха да докладват на Маккейб, до немай-къде смаяни и объркани, че Боконон е направил невъзможното.
Той се измъкнал от обкръжението, изпарил се и щял да продължи да проповядва. Чудо!
— Маккейб и Боконон обаче не успяха да повишат жизнения стандарт, както се казва — продължи Касъл. — В действителност животът си оставаше кратък, и животински, и груб.
Но хората вече разполагаха с нещо извън ужасната истина. Живата легенда за жестокия тиранин в града и благия светец в джунглата растеше и с нея растеше и щастието на хората. Те станаха щатни актьори в пиеса, която можеха да разбират и на която бяха в състояние да се възхищават.
— И така, животът стана произведение на изкуството — отбелязах в почуда аз.
— Да. И там е трагедията.
— Защо?
— Драмата се отрази много тежко на душите на двамата главни актьори Маккейб и Боконон. Като младежи те много си приличаха — наполовина ангели, наполовина разбойници.
Пиесата обаче изискваше Боконон да забрави разбойничеството, а Маккейб да забрави, че е бил ангел. И като се трудеха за щастието на хората, Боконон и Маккейб платиха страхотна цена — Маккейб позна агонията на тиранина, а Боконон — мъченията на светеца. Тогава и двамата се побъркаха.
Касъл сви показалец.
— Именно тогава започнаха наистина да окачват хората на куки.
— Но Боконон не го уловиха, така ли? — попитах аз.
— Чак дотам побъркан Маккейб не беше. Той никога не започна сериозно да търси Боконон. Иначе би било лесно.
— И защо не го залови?
— Маккейб все още имаше акъл в главата си, за да разбере, че без светеца, срещу когото водеше война, самият той няма нищо да струва. „Папа“ Монсано също.
— И хората продължават да умират на куката?
— Като те окачат на куката, жив не можеш да останеш.
— Искам да кажа „Папа“ наистина ли екзекутира хората по такъв начин?
— По един на всеки две години, за да поддържа страха на останалите. .."
13 901,56 искр/дримекс/евро начисления Б...
Русия, Китай, Украйна, България, 26.02.2...